01.02.2023
Jeździsz na nartach i chciałbyś się tym cieszyć przez całą zimę?

Dowiedz się co możesz zrobić aby tak było 🙂

Jak wszyscy wiemy, trwa aktualnie sezon zimowy, co sprzyja uprawianiu wielu dyscyplin sportowych związanych z tym okresem. Narty, snowboard, łyżwy czy nawet sanki niosą za sobą taką samą ilość frajdy i zabawy jak ryzyka związanego z przeróżnymi kontuzjami czy urazami. Dlatego ważne jest dbanie o dobrą sprawność fizyczną organizmu, ale i to może nie wystarczyć. Równie istotnym jest samo przygotowanie się do tego co przyniesie zima, czyli profilaktyka.

Bolą Cię plecy po całodziennej jeździe na nartach? Wywróciłeś się na stoku i czujesz, że coś z Twoją nogą jest nie tak? Przyczyna leży zapewne w urazie, którego doznałeś, bądź nadmiernym przeciążeniu Twojego organizmu. Te rzeczy są z reguły spowodowane jednym z kilku czynników:


– wstałeś i ruszyłeś na stok „prosto z łóżka”;
– nie rozgrzałeś się odpowiednio przed jazdą, zwłaszcza jeśli ruszyłeś „prosto z łóżka”
– źle dobrałeś sprzęt – niewyregulowane zapięcia i wiązania, niedopasowane buty i narty/deska;


I przepis na nieszczęście gotowy!

Jak sam widzisz, w każdym aspekcie jest coś do poprawy. Nad przygotowaniem do sezonu możesz i powinieneś popracować z fizjoterapeutą – nauczy Cię bycia w formie, pomoże wzmocnić potrzebne do jazdy partie mięśniowe, wyedukuje w zakresie rozgrzewki i profilaktyki. Co do sprzętu – tu też ważne, żeby nie pożyczać go od znajomych czy kupować na oślep – warto zapytać specjalisty – nawet w zwykłej wypożyczalni pracują ludzie mający wieloletnie doświadczenie w tym temacie.

A jeśli już mleko się rozlało i stało się coś złego, nie ma co załamywać rąk! Postaraj się dobrze ocenić sytuację w której się znalazłeś i przede wszystkim swój stan. Postaraj się bezpiecznie sam lub z czyjąś pomocą zejść ze stoku i na chłodno przeanalizuj całe wydarzenie. Nie szukaj w internecie odpowiedzi na Twoje dolegliwości, jeśli sytuacja jest poważna nie bój się też udać do szpitala – być może to jedyne wyjście. Bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza.

Daj sobie czas na prawidłowy proces powrotu do zdrowia. Praca wykonywana podczas rehabilitacji może wydawać się bardzo ciężka i żmudna, ale możesz być pewien, że jeżeli podejdziesz do tematu solidnie i zastosujesz się do zaleceń fizjoterapeuty, to efekty będą widoczne i trwałe.

A potem już sam będziesz dobrze wiedział jak ważna jest profilaktyka i odpowiednie przygotowanie zanim znów pojawisz się na stoku kolejnej zimy!