20.09.2022
Porównanie terapii metodą INDIBA Activ do zabiegu Diatermii stosowanego w standardowej fizjoterapii/rehabilitacji

 

Obydwie metody stosowane są w fizjoterapii, lecz mimo podobnej istoty działania, a mianowicie wytwarzania w tkankach ciepła i efektu głębokiego przegrzania, sporo różnią się od siebie metodyką, dawkowaniem, efektami oraz przede wszystkim przeciwwskazaniami do ich wykonywania.

 

Ogólne zasady działania:

Diatermia to metoda fizykalna, która wykorzystuje w swoim działaniu pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości. Pod wpływem zaabsorbowanej energii jony komórkowe zwiększają swój ruch. Zderzając się z innymi cząstkami zwiększają energię wewnętrzną, co w następnej kolejności powoduje wzrost temperatury.

INDIBA Activ stosowana w fizjoterapii jest połączeniem nowoczesnej fizykoterapii oraz współczesnej terapii manualnej. Polega na przyspieszeniu procesów regeneracji i gojenia tkanek poprzez zwiększenie wymiany jonów w organizmie. Sensem tej metody jest system Proionic, który stymuluje jądro komórkowe poprawiając metabolizm tkankowy, a co za tym idzie, ulepsza daną komórkę, która dzięki temu pracuje znacznie szybciej niż w standardowych warunkach. Bezbolesne jest także ciepło odczuwane przez pacjenta, nie niesie ono za sobą żadnych konsekwencji.

Metodyka wykonywania:

W rehabilitacji, w zależności od wielkości tych fal, wyróżnia się diatermię krótkofalową oraz mikrofalową. Diatermia krótkofalowa polega na ustawieniu dwóch elektrod w tej samej odległości od okolicy, którą chcemy leczyć. Natomiast diatermia mikrofalowa polega na ułożeniu tychże elektrod zawsze prostopadle do powierzchni zabiegowej, gdyż w innym ustawieniu promienie mikrofalowe mają tendecję do odbijania się od ciała. Pozycja pacjenta podczas wykonywania zabiegu nie powinna być zmieniana. Dodatkowym wymogiem jest obowiązkowe zakładanie okularów ochronnych, ponieważ promieniowanie szkodliwie wpływa na wzrok.

Zabiegi z wykorzystaniem technologii INDIBA Activ poprzez zastosowanie dwóch rodzajów elektrod (pojemnościowej i rezystywnej) mogą być stosowane na całe ciało. Mogą być one łączone z różnymi formami terapii manualnej oraz kinezyterapii czy masażu, dzięki czemu znacznie zwiększa się ich efektywność. Zabieg może być wykonywany w pozycji statycznej lub w ruchu w zależności od potrzeby działania oraz celów jakie chcemy osiągnąć.

Dawkowanie:

W przypadku Diatermii moc działania określa się na podstawie subiektywnych odczuć pacjenta. W zależności od głębokości położenia leczonej tkanki, dobiera się czas zabiegu (z reguły trwa on między 15 a 30 minut). Wyróżnia się cztery podstawowe dawki: atermiczna (bardzo mała, nieco mniejsza od odczuwalnej), oligotermiczna (minimalna, progowe odczuwanie ciepła), termiczna (średnia, przyjemne odczuwanie ciepła), hipertermiczna (duża, silne wrażenie ciepła).

Technologia INDIBA Activ pozostawia w tej kwestii szerokie spektrum możliwości. To fizjoterapeuta dobiera parametry, a także rozmiar stosowanej elektrody i czas trwania zabiegu określając w jaki sposób chce zadziałać na dany problem i czy zrobić to w połączeniu z innymi formami terapii. Ważnym elementem jest skala analogowa INDIBA (IAS), na podstawie której fizjoterapeuta dobiera dawkę. Wyróżnia się trzy główne dawki/reakcje: biostymulacja (odczucie atermiczne), waskularyzacja (lekkie odczuwanie temperatury), hiperaktywacja (silne odczuwanie temperatury).

Przeciwwskazania:

Zabieg Diatermii posiada niestety szereg przeciwwskazań do jego wykonywania, a są to m.in.: choroba nowotworowa i stany po jej leczeniu, gruźlica, obrzęki i stany zapalne, rozrusznik serca i metalowe implanty, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki czy choroba Sudecka. Diatermii nie stosuje się także u kobiet w ciąży, podczas menstruacji oraz u dzieci.

Przeciwwskazań do stosowania technologii INDIBA Activ jest natomiast bardzo mało. Są nimi tylko: ciąża, rozrusznik i implanty elektroniczne, otwarte rany, zakrzepica żylna oraz brak wrażliwości na ból i ciepło. Dlatego też zabieg ten zabieg można stosować u znacznie szerszej grupy pacjentów niż w przypadku pozostałych zabiegów.

Efekty:

            Podczas stosowania diatermii uzyskuje się wiele pozytywnych skutków, takich jak: poprawa przepływu krwi i trofiki tkanek, lepsza wchłanianie się wysięków, podniesienie odporności, działanie przeciwbólowe oraz rozluźniające, przyspieszenie przemiany materii. Warto jednak zauważyć, że wszystkie te procesy uzyskuje się po dłuższym czasie wykonując znaczną ilość zabiegów.

INDIBA Activ ma w sobie tą zaletę, że działa już od pierwszego zabiegu i oprócz uzyskania podobnych skutków jak wyżej, od razu wywołuje pozytywne dla organizmu efekty: przyspiesza powrót do zdrowia, zmniejsza ból już od pierwszej sesji. INDIBA Activ działa wieloukładowo, gdyż oprócz wspierania ciała, wykazuje również efekty na poziomie psychologicznym czy emocjonalnym, równoważąc homeostazę, poprawiając koncentrację czy zwiększając zaufanie do własnych możliwości.

 

Wnioski:

Porównując obie metody pod względem działania, metodyki, przeciwwskazań i efektów, można mimo kilku podobieństw zauważyć sporo różnic, zdecydowanie na korzyść zabiegów z INDIBA Activ. Samo spojrzenie na sposób działania i końcowe efekty daje odpowiedź, że zabieg Diatermii nie prowadzi do tak szerokiego spektrum pozytywnych skutków dla organizmu człowieka jak INDIBA.

Diatermia jest jednym z wielu zabiegów fizykoterapii, którą pacjent stosuje bez czynnego udziału, natomiast stosowanie INDIBA Activ jest nowoczesnym podejściem do współczesnej rehabilitacji. Jest ona w pełni bezpieczną i nieszkodliwą formą terapii, w której pacjent nie jest już biernym podmiotem i może w pełni uczestniczyć w poprawianiu własnego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.