17.07.2023
Jakie mogą być przyczyny pojawienia się tendinopatii?

🥺 Odczuwasz ból lub trudności w poruszaniu się podczas wykonywania aktywności fizycznej?

👉 Tendinopatia to schorzenie, które objawia się stanem zapalnym oraz przeciążeniem ścięgien. W rezultacie dochodzi do przebudowy tkanek, co prowadzi do ich osłabienia.

🧐 Tendinopatia może wystąpić w wyniku nagłych i poważnych uszkodzeń ścięgien, jednak znacznie częściej jest spowodowana drobnymi urazami, które kumulują się w wyniku przeciążenia.

👨‍⚕ Schorzenie objawia się tępym bólem, który występuje w miejscu przyczepu ścięgna do kości. Szczególnie daje o sobie znać podczas ruchu sąsiadującym stawem. Często występuje również łagodny obrzęk oraz ograniczona ruchomość.

🤔 Jakie mogą być przyczyny pojawiania się tendinopatii?
🔹 spędzanie długiego czasu przy komputerze w nieprawidłowej pozycji
🔹 nieprawidłowa technika podczas treningu i brak odpowiedniej rozgrzewki
🔹 nieergonomiczna praca
🔹 bieganie w nieodpowiednim obuwiu
🔹 długotrwałe powtarzanie jednej czynności (np. ruch pędzlem)
🔹 przebyte urazy
🔹 choroby układowe
🔹 czynniki genetyczne

👀 Warto pamiętać, że tendinopatie kryją się za nazwą schorzeń, takich jak łokieć golfisty, kolano skoczka, zapalenie ścięgna Achillesa itd.
🤓 Jeżeli zmagasz się z tendinopatią, skontaktuj się z nami, aby otrzymać indywidualne zalecenia dotyczące diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. Pamiętaj również o zapobieganiu przeciążeniu ścięgien poprzez właściwe techniki treningowe, rozgrzewkę przed aktywnością fizyczną oraz regularne rozciąganie i wzmacnianie mięśni.